İtalya parlamentosunda kavga çıktı: Milletvekilleri yumruk yumruğa birbirine girdi

AA

İtalya parlamentosunda yumruklar havada uçuştu…

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin hazırladığı, bölgesel yönetimlere daha fazla özerklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri olaylı geçti.

Görüşmeler sürerken muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) milletvekili Leonardo Donno, tepki göstermek için yasa tasarısının mimarı olan Lig Partili Bölgesel İşlerden Sorumlu Bakan Roberto Calderoli’nin yanına gelerek İtalya bayrağı açtı.

Muhalefetin milletvekili yumruklandı

İktidar partilerinden milletvekilleri, Donno’nun bu hareketine sert tepki gösterdi ve bazı vekiller muhalif Donno’yu yumrukladı.

Sosyal medyaya yansıyan videolarda da Donno’nun bazı darbeler aldığı ve yere düştüğü görüldü.

Genel kuruldan sedye ile çıkarıldı

Milletvekillerinin kavgasını kavaslar ayırmaya çalıştı. Darbeler alan Donno’nun sedye ile genel kuruldan çıkarılarak revire götürüldüğü belirtildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Lorenzo Fontana’nın vekillerin kavgasıyla ilgili tüm görüntüleri detaylı incelemek üzere toplattığı ve oturumu yarın sabaha ertelediği kaydedildi.

“Utanın”

Milletvekili Donno’nun partisi M5S’nin lideri Giuseppe Conte de sosyal medya platformlarından yaptığı açıklamada, “Meloni iktidarının sıralarından şiddet görme noktasına geldik. Bakan Calderoli’ye üç renkli bayrağımızı getirdiği için Leonardo Donno’ya saldırdılar çünkü Meloni, Salvini ve Tajani’nin imzaladığı İtalya’nın ayrılması anlamına gelen özerklik yasasına ‘hayır’ diyoruz. Milletvekilimiz sedye ile genel kuruldan çıktı. Elinizi üzerimizden ve bayrağımızdan çekin. Utanın.” ifadelerini kullandı.

Özerklik tartışmaları devam ediyor

Öte yandan İtalya’da uzun zamandır ‘federasyon’ formülü tartışılıyordu.

Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen tasarıyla bölgeler eğitim, sağlık, enerji gibi 23 başlıkta özerk kararlar alabiliyor.

Ayrıca yine İtalya’da halen beşi kısmi özerklik de içeren bir özel statüye sahip olmak üzere, 20 bölge bulunuyor.

Eğitim, sağlık enerji gibi 23 başlıkta özerk karar alınabiliyor

Yeni yasa tasarısı ise bu özel statüye sahip olmayan bölgelerin de belli başlıklarda münhasır yetki almasına olanak tanıyor.

Diğer yandan ülkenin refah seviyesi nispeten yüksek olan kuzey bölgeleri, güney bölgelerin yükünü taşıdıkları iddiasıyla uzun süredir daha fazla özerklik talep ediyordu.

Geçen Eylül’de yapılan genel seçimler öncesinde de özerklik teması Lig partisinin kampanya vaatleri arasında yer alıyordu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir